İçeriğe geç

Erkek İktidarsızlık Sorunu Kökenleri ve Çözümleri

Tüm ırklardan erkekler, iktidarsızlık lanetiyle karşı karşıyadır, bugünün bağlamında her zamankinden daha fazla. Erkek iktidarsızlık sorunu, öz saygımız ve psikolojik sağlığımızla derinden bağlantılıdır. Bu, onu erkeklerin genel olarak iyi işleyişinin önemli bir parçası yapar.

Çoğu erkek, hayatlarında en az bir kez erkek olarak formda olma mücadelesiyle yüzleşmek zorunda kalır. Erektil disfonksiyondan (veya ED) muzdarip erkeklerin sorunlarını kabul etmeleri ve profesyonel yardım almaları çok zordur. Dünya çapında tahminen 150 milyon erkek iktidarsızlık denilen bu sorundan muzdarip ama daha da kötüsü bu erkeklerin %10’undan daha azı tedaviye başvuruyor.

Peki erkek iktidarsızlık sorununa ne sebep olur?

Erkek iktidarsızlık sorununun üç ana nedeni şunlardır:

1. fiziksel

2. psikolojik

3. yaşam tarzı

Erkeklerde iktidarsızlığın fiziksel nedenleri genellikle diğer şeylerin yanı sıra beyindeki, omurgadaki ve penisteki sinir uyarılarının zarar görmesiyle ilişkilidir. Şeker hastalığı ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklar da hiçbir şekilde ayrıntılı olmasa da erkeklerde iktidarsızlığa neden olabilir. Sorununuzun fiziksel ile ilgili olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza danışın.

Erkek iktidarsızlığını etkileyen psikolojik faktörler genellikle finansal endişeleri, iş baskılarını, yaşlanma korkusunu veya ilişki sorunlarını içerir. Bunları genellikle uygun danışmanlık ve rehberlikle tedavi edebilirsiniz.

Çoğu iktidarsızlık vakasından fiziksel ve psikolojik faktörler sorumlu olsa da, çok az insan ED’nin belirli yaşam tarzı seçimlerinden kaynaklanabileceğini veya kötüleşebileceğini biliyor. Bu bağlamda, yaşam tarzlarında belirli olumlu değişiklikler yapmanın bir erkeğin iktidarsızlığın üstesinden gelmesine yardımcı olabileceği durumlar olduğunu bilmek önemlidir.

Erkek iktidarsızlık sorununun yaşam tarzıyla ilgili en büyük nedenleri şunlardır:

  1. sigara içmek
  2. aşırı alkol tüketimi
  3. uyuşturucu kullanımı (özellikle kokain, eroin, esrar ve steroidler)
  4. aşırı obezite ve hareketsiz bir yaşam tarzı

Alkol, sigara ve uyuşturucu tüketimindeki azalmanın cinsel performansınızı iyileştirmesi tesadüf değildir. Ek olarak, düzenli egzersiz ve diyetler, aşırı kilolu erkeklerin cinsel yaşamını iyileştirmenin bir başka harika yoludur. Bu aynı zamanda testosteron üretimini uyararak güvenlerini artıracaktır.

Erkek iktidarsızlık Sorunu Yan Etkisiz Tedavisi

Erkek iktidarsızlık probleminizi tedavi etmek veya cinsel gücünüzü geliştirmek için ne yapabilirsiniz?

İktidarsız Erkek Ne Yapmalı?

Bir çok erkeğin sorduğu soru: iktidarsızlık erkek ne yapmalıdır?

Halihazırda mevcut olan iktidarsızlık tedavileri iktidarsızlık tedavisi olarak çalışmayabilir, ancak durumu etkili bir şekilde tedavi edebilir. Bunlar şunları içerir:

İlaçla tedavi: Sildenafil (Viagra), vardenafil (Levitra) ve tadalafil (Cialis): Psikolojik, fiziksel veya her iki faktörden kaynaklanan iktidarsızlık için bu ilaçlar vakaların %69’unda başarıyla kullanılmıştır. Bugüne kadar iktidarsızlık tedavisi için ilk akla gelen yöntemdir. Ancak yan etkileri nedeniyle çok fazla tercih edilmemelidir. Bu iktidarsızlık hapları:

  • Günde bir defadan fazla kullanılmamalıdır.
  • Kalp hastalığı için nitrogliserin gibi nitrat kullanan erkeklerden kaçınılmalıdır.
  • Yan etkilere neden olabilir; mide rahatsızlığı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı ve kas ağrılarını içerir.
  • Sadece oral kullanım içindir.

Enjeksiyonlar : Papaverin veya prostaglandin ilaçları, penisin dibine enjekte edildiğinde çoğu erkekte ereksiyon oluşturur ve sertleşir. Süreç ağrılı ve acılı olabilir, priapizm denilen yan etkiye neden olabilir.

Ereksiyon için Medikal Üretra Sistemi (MUSE) : 15 dakikada ereksiyon sağlayan alprostadil ilacının küçük bir peleti penis açıklığına sokulur; bazen peniste ağrıya neden olabilir.

Vakum cihazları : Şu anda iktidarsızlığın tedavisi için mevcut birçok vakum cihazı bulunmaktadır. Penis plastik bir tüpe yerleştirilir ve emme yöntemi kullanılarak penise kan getirilerek ereksiyon sağlanır. Daha sonra kanın penisten dışarı akmasını önlemek için penisin tabanına kauçuk bir halka yerleştirilir. Ancak bu, bir seferde 30 dakikadan fazla olmamak üzere güvenle kullanılabilir. Peniste hassasiyet ve morarma gibi yan etkilere neden olabilir.

Penil protez : Genellikle çıkarılabilir, bu cihazlar bir ereksiyon simüle etmek için penise cerrahi olarak yerleştirilir. Süreç oldukça sancılıdır.

Hormon replasmanı : Testosteron tedavisi genellikle sadece düşük testosteron seviyelerine neden olan tıbbi durumları olan erkeklere sunulur.

Şok dalga terapisi: Günümüzde en güvenli bir şekilde kullanılan, etkinliği ve başarısı kanıtlanmış, hiçbir yan etkisi olmayan tedavi biçimidir. Renova Sistem ile geliştirilen şok dalga terapisi, artık ülkemizde de etkin bir şekilde kullanılmakta ve sertleşme sorununu kalıcı olarak tedavi etmektedir.

erkek iktidarsızlık sorunu

İktidarsızlıktan kimler etkilenir?

Cinsel hayatın ayrılmaz bir parçası olduğu için, ereksiyon sorunları her iki partner üzerinde de duygusal bir etki yaratabilir. Bazı erkekler hala açığa çıkmakta tereddüt ettiğinden, herhangi bir zamanda kaç erkeğin iktidarsızlıktan muzdarip olduğunu tam olarak bilmek zordur. En iyi tahminler, 40 yaşındaki erkeklerin %5’i ve 80 yaşındaki erkeklerin %75’idir.

Unutmayınız ki hekiminiz yaptığı değerlendirmeler sonucunda sizin hangi tedavin seçeneği için uygun olduğunuza karar verecek tek kişidir.

Diğer yazılarımıza ulaşabilmek için tıklayınız.

Ereksiyon İlaçları ve Yan Etkileri Gerçekten Buna Değer Mi?

Erkeklerde Sertleşmeme Sorununa Ne İyi Gelir?