İçeriğe geç

Sertleşme Sorununa Kesin Çözüm! Ameliyatsız Yeni Nesil Sertleşme Sorunu Tedavisi

Sertleşme sorunu erkekler için çok can sıkıcı bir rahatsızlıktır. Bir erkek cinsel yaşamının eski haline gelmesi için kalıcı bir çözüm bulmak isteyebilir. LSWT ( Şok dalga tedavisi ), sertleşme sorunları için kesin ve kalıcı tek çözümdür. LSWT, diğer tedavi şekillerine göre hiçbir yan etkisi olmayan ve oldukça kısa sürede kalıcı olarak sertleşme sorununa çözüm sağlayan en etkili seçenektir.

Renova Sistemi ile geliştirilen, yeni nesil tedavi olan LSWT ile sertleşme sorununa kesin ve kalıcı çözüm sunuyoruz. Bu tedavi ile hasta konforunu düşünerek, hiçbir yan etki, ağrı ve acı hissi de vermiyoruz.

Erektil disfonksiyon veya iktidarsızlık sorunu tatmin edici bir cinsel performansa izin verecek düzeyde ereksiyonun başlatılamaması veya cinsel ilişki sırasındaki sertliğini sürdürememesi anlamına gelir.

Ereksiyon Nedir?

Bir erkeğin cinsel uyarı ile birlikte ortaya çıkan hormon salınımı ve sinirsel uyarı ile birlikte penise kan taşıyan damarlarda genişleme, kanı toplayan damarlarda ise kapanma meydana gelerek kan penis içinde depolanır. Penisin kan ile dolması ile birlikte ise sertleşme olayı gerçekleşir. Ereksiyonun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için hormonal, sinirsel, damarsal ve penise ait doku kompartmanlarının koordineli ve düzgün olarak çalışması gerekmektedir.

Bir ereksiyon bir tür uyaranla başlar. Dokunsal, görsel, işitsel veya hatta bir koku veya bu faktörlerin herhangi bir kombinasyonu olabilir. Serebral korteks, penis boyunu aşan iki atardamar sertleşinceye kadar kanla dolduğunda, penis sertleşmesi meydana gelir. Damarlar açılıp kanın dağılmasına izin verene kadar bu şekilde kalacaktır. Ereksiyonlar herhangi bir açıda olabilir ve her şeyden çok hidrolikle ve erkeğin vücudunda dolaşan kanla ilgilidir.

Penisin ereksiyonu, penis boyunca uzanan iki boru şeklindeki yapının (corpora cavernosa olarak adlandırılır) aniden venöz kanla dolmasıyla gerçekleşir. Özetle;

 • Ereksiyon mekanizması, herhangi bir sayıda uyaranın sonucu olabilir.
 • Corpora cavernosa’nın hemen altında yer alan corpus spongiosum.
 • Bu, üretrayı içeren tek bir tüptür. Buradan hem erkek idrarı hem de meni idrara çıkma ve boşalma sırasında geçer. Bu nedenle ereksiyon, penisin şişmesi ve genişlemesi ile sonuçlanır ve erkeklerin cinsel aktivitelerini sağlar.
 • Basitçe söylemek gerekirse, kan penise aktıkça sertleşir.
 • Hem çevresi hem de uzunluğu artar ve penis 15 dereceden bazen 90 derecenin üzerine çıkan bir açıya yükselir.

Dünya genelinde yapılan geniş bir araştırmaya göre, 40-70 yaş arası erkeklerde %52 oranında erektil disfonksiyon veya sertleşme sorunu görüldüğü saptanmıştır. Ülkemizde yapılan bir çalışmada ise bu yaş grubunda sertleşme sorununun %69 oranında görüldüğü tespit edilmiştir. Dünya genelinde 20-75 yaş arasındaki erkeklerin yaklaşık %16’nın yani tahminen 152 milyon erkeğin ereksiyon sorunu yaşadığı düşünülmektedir.

sertleşme sorununa kesin çözüm

Sertleşme Sorunu Fiziksel ve Psikolojik Nedenler

Erektil disfonksiyon çok fazla nedene bağlı olarak gelişebilir. Ama temel olarak fiziksel veya psikolojik kökenli olabilir. Fiziksel nedenler damarsal, sinirsel, hormonal veya penis dokusundaki bozukluklara bağlıdır. Altta yatan sebebin tam olarak ortaya konulması ise etkin tedavi yapılabilmesi açısından önemlidir.

 1. Vasküler (damarsal) nedenler: Kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon, diyabet (DM), hiperlipidemi, sigara, radyoterapi, vasküler bozukluklar (arteryal yetmezlik, venöz kaçak disfonksiyon, penil venöz kaçak tedavisi)
 2. Nörojenik (sinirsel) nedenler: Parkinson, multiple skleroz, inme, beyin tümörleri, spinal kord travma ve tümörleri, diyabet, böbrek yetmezliği, polinöropati, geçirilmiş cerrahiler
 3. Penis Hastalıkları: Doğuştan gelen penis bozuklukları (hipospadias, epispadis, mikropenis), peyronie hastalığı, penis kanseri gibi
 4. Hormonal nedenler: Bazı hormonların eksikliği ya da tiroid bezinin az veya fazla çalışması, ereksiyon bozukluğuna neden olmaktadır.
 5. İlaçlar: Bazı tansiyon ilaçları ile birlikte hormonal mekanizmayı, kan basıncını ve sinirsel uyarımı etkileyen ilaçlar cinsel fonksiyon bozukluğuna ve iktidarsızlığa neden olabilmektedir.
 6. Psikojenik: Kişilerin stresli yaşam tarzı; endişeleri; iş, aile ve çevre ilişkilerinde yaşadığı sorunlar cinsel yaşantılarını ve ereksiyon kalitelerini etkileyebilmektedir.

Erektil Fonksiyon Teşhis ve Tanı Yöntemleri


Bir ereksiyon sorununun nedenini ararken, doktorlar genellikle bir erkeğin genel sağlık durumunu belirlemek için bir dizi kontrol ve test yapacaktır. Bunlara kan basıncı kontrolü, penis ve testislerin fizik muayenesi ve soruna katkıda bulunabilecek hormon seviyelerini kontrol etmek için çeşitli kan testleri dahildir. Ek olarak, aşağıdaki özel testler gerçekleştirilebilir:

 • Gece penis şişmesi (NPT) testi. Psikolojik sorunlarla ilgili erektil sorunları olan erkekler uyurken yine de gece ereksiyonlarına sahip olacaktır. NPT testi, bir erkeğin gece boyunca hala normal uyarılma dönemleri yaşayıp yaşamadığını belirleyebilir; Bu durumda psikolojik danışma doğru tedavi yaklaşımı olabilir. Bir erkek uyurken penisin üzerine bir bant kaydırılarak bir NPT testi gerçekleştirilir. Bu testin basit bir versiyonu, penis tıkandığında kopan bir bant içerirken, daha karmaşık bir versiyonu bir kayıt cihazına elektronik impulslar gönderecektir.
 • İntrakavernozal enjeksiyon testi. Bu test, bir ereksiyona neden olmak için penise erektil bir ilaç enjekte etmeyi içerir. Daha sonra bir doktor, fonksiyon kaybı için fizyolojik bir neden olup olmadığını belirlemek için ereksiyonun sertliğini ve süresini ölçecektir.
 • Doppler ultrason testi. Bu test, kan akışının hızını ve yönünü tespit etmek için penis üzerinden geçirilen özel bir ultrason tarayıcı kullanır. Bir intrakavernozal enjeksiyon ile birlikte kullanılabilir ve normal kan akışını engelleyen tıkanıklıklar veya diğer dolaşım sorunları olup olmadığını belirleyebilir.

Diğer yazılarımıza ulaşabilmek için tıklayınız.

Etkinliği Kanıtlanmış Kalıcı İktidarsızlık Sorunu Tedavisi

İktidarsızlık Haplarını Unutun! Yan Etkisiz Sertleşme Sorunu Tedavisi