Sertleşme Sorunu Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Sertleşme sorunu, erkekler için oldukça problemli bir durumdur. Sertleşme sorunu, bir ereksiyona ulaşamama veya ilişki sırasında sertleşme durumunu koruyamaması anlamına gelir. Bu tür problem yaşayan erkekler genellikle utanç kaynağı olarak gördüğü için tedavi konusunu geciktirebilir hatta kendi kendilerine sessizce sorunun üstesinden gelmeye çalışabilirler.

Sertleşme sorunu oldukça sık rastlanan bir durumdur. 40 yaşın üzerindeki erkeklerin yarısından
fazlasında değişen derecelerde sertleşme sorunu yaşanmaktadır. Bu rahatsızlıkların çoğunda çeşitli
tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Siz de bu tip şikayet yaşıyorsanız ”bu sorunda yalnız değilsiniz’’

Sertleşme sorunu bir çok etkiye bağlı olabilir. Eğer stres, ilişki sorunları yada yorgunluk gibi faktörlerden kaynaklanan bir duruma bağlı ise tedavi daha kolay ve hatta geçici bir durum olabilir. Bu durumu kişi kendi kendine çözebilir, belli bir tedavi veya terapi gerektirmez. Ancak durum devam eden bir hal aldıysa tıbbi yönden yada terapi gerektiren yardım alınması gerekebilir. Tıbbi müdahale gerektiren durumlara erektil disfonksiyon (ED) olarak adlandırılır. Son zamanlarda klinik olarak yoğun araştırmaların konusu olmuştur.

Sertleşme sorunu psikolojik bir durumdan dolayı ise öncelikle sorunun ana kaynağı tespit edilerek doğru tedaviye yönlendirilmelidir. Uzmanından danışmanlık alarak terapi alınmalıdır. Sorunun kaynağını kısa süreli terapi ile çözümlemek oldukça mümkün görünmektedir.

Psikolojik durumların dışında sertleşme sorunu fizyolojik bir durumdan kaynaklanıyor da olabilir. Çoğu erkek fiziksel durumlardan dolayı bu problemi yaşamaktadır.

Ereksiyon problemlerinin tamamen zihinsel mi yoksa fiziksel ve somut bir şeyle mi olması gerektiğini öğrenmenin yollarından biri doktorların belirlediği tıbbi testlerle olabilir. Günümüzde ilerleyen tanı ve tedavi seçenekleri sayesinde sertleşme sorunu büyük ölçüde tedavi edilebilmektedir.

Ereksiyon problemleri normalde bir erkeğin cinsel dürtüsünü etkilemese de, ilk etapta ereksiyon problemlerine neyin yol açtığı büyük merak konusudur. Başlangıç ​​olarak, ereksiyonun beyin, hormonal etkileşim, sinirler ve kan damarlarının koordineli bir aktivitesinin bir sonucu olduğunu anlamak gerekir. Dolayısıyla, bu koordineli faaliyette herhangi bir kesintiye neden olan herhangi bir arıza, ereksiyon sorunlarına neden olabilir.

Diyabet, hipertansiyon gibi hastalık durumları, tiroid fonksiyon anormallikleri, testosteron eksikliği, omurga yaralanması, prostat ameliyatı, ereksiyon problemlerinin yüksek olasılıklı olduğu bazı durumlardır. Sigarayı bırakma, alkol veya yasa dışı madde kullanımının azaltılması, fiziksel egzersizler ve yeterli gevşeme gibi bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapan bazı erkekler için harika bir şekilde çalışırken, bazı erkeklerin ereksiyon sorunlarını çözmek için terapiye ihtiyacı vardır. Uzmanlar, ereksiyon problemlerinin belirli ilaçların doğrudan bir nedeni olduğunu tespit ederse, genellikle dozu değiştirir veya bir miktar iyileşme sağlamak için ilacı değiştirir. Eğer bunlar yapılmasına rağmen durum devam ediyorsa psikolojik destek almak için terapi alınması gerekebilir.

sertleşme sorunu

Sertleşme Sorunu Tedavisinde Yeni Nesil Cihazlar

Günümüzde ereksiyon problemi tedavisinde ağrısız ve acısız üstelik hiç bir yan etkisi olmayan yeni nesil cihazlar mevcuttur. Hiç bir riski olmayan bu cihazlar sayesinde kalıcı çözüm bulmak artık oldukça yaygınlaştı. Herhangi bir ilaç gerektirmeden anestezisiz tedavi yöntemleri daha cezbedicidir. Güncel tedavi olan shockwave therapy (LİNEAR) uygulaması olarak adlandırılır.

Shockwave therapy (LİNEAR) tedavisi düşük yoğunluklu şok dalgaları ile organda yeni damarsal yapılar oluşturulması ve mevcut damarlardaki kanlanmanın artmasını sağlayan tedavi yöntemidir.
Bu tedavi özel bir cihazda bulunan bir başlığa organı temas ettirerek yapılır. Bu dalgaların uygulanması sırasında kişi her hangi bir ağrı, sızı ya da yanma hissetmemektedir. Bu tedavi yöntemi dünyada yaklaşık üç senedir uygulanmakta ve oldukça yüz güldürücü sonuçlar sağlamaktadır.
Ülkemizde de artık bu tedavi yöntemi ile hastalarda görülen sertleşme sorun kalıcı olarak tedavi
edilmektedir. Unutmayınız ki hekiminiz yaptığı değerlendirmeler sonucunda sizin hangi tedavin seçeneği için uygun olduğunuza karar verecek tek kişidir.

Unutmayınız ki sertleşme problemi milyonlarca erkeği ilgilendiren bir rahatsızlıktır. Bu utanılacak bir durum değil ve günümüzde birçok hasta tedavi edilebilmektedir. Bu konuda hiç çekinmeden doktorunuzla açık açık konuşabilirsiniz. Doktorunuz sizin için en uygun tedavi seçeneğini belirleyecektir. Bunun için doktorunuza doğru açık olarak bilgi verilmesi tedavi yüzdesini arttıracaktır.
Sertleşme sorunu tedavilerine partnerinde dâhil olması durumunda daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Erkeklerin tedaviye uyumu daha iyi olmaktadır. Eğer sizde partnerinizin sertleşme sorunu yaşadığını düşünüyorsanız ona güven duygusu vermeye çalışın, pozitif ve duyarlı olun bu şekilde ona yardımcı olursunuz.

Tedavi Merkezleri

Daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.