İçeriğe geç
sertleşme bozukluğu

Sertleşme Bozukluğu Tedavisi – Sertleşme Sorunu İle Başa Çıkmak İçin İlk Adımı Atın!

İktidarsızlık veya sertleşme bozukluğu olarak da bilinen erektil disfonksiyon, erkeğin tatmin edici bir cinsel ilişkiye sahip olmak için uygun bir ereksiyon elde edemediği bir durumdur. Genellikle 64 yaş üstü erkekleri etkiler ancak daha genç erkekleri de etkilemesi mümkündür.

Sertleşme bozukluğu, tedavi edilebilir olması nedeniyle cinsel performansı etkileyen diğer durumlardan farklıdır. Bu meydana geldiğinde, genellikle penise kan akışının engellenmesinin bir sonucudur. Sonuç olarak, düzgün işlev görmezler ve sonunda bu, cinsel ilişkileri etkiler. Özünde, bu durum nedeniyle sona eren birçok ilişki ve evlilik vardır. Bunun nedeni, cinsel hayatın herhangi bir romantik ilişkinin önemli bir parçası olması ve taraflardan biri hak ettiğini alamadığını hissettiğinde, tatminsizlik duyguları ortaya çıkmaya başlar. Bu durumdan şikayetçiyseniz, kontrolü ele alıp işleri tersine çevirmeniz gerekir ve bunu yapmanın tek yolu konu hakkında daha fazla şey öğrenmektir.

sertleşme bozukluğu

Sertleşme Bozukluğuna Yol Açan Psikolojik Nedenler ve Duygular

Öncelikle, bu duruma yol açan farklı duyguların olduğunu anlamalısınız. Bu önemlidir, çünkü onları uzak tutmanızı sağlamanın tek yolu budur. İdeal olarak, bunlar aşağıda vurgulandığı gibidir.

 • Cinsel hayat hakkında gerginlik duyguları. Bu, eziyet verici bir deneyimin veya önceki bir işlev bozukluğunun sonucu olabilir.
 • İş, aile ve diğer durumlar gibi stres yaratan faktörler.
 • Cinsel partnerinizle ilgili sorunlar.
 • İlişki sırasında bilinçli olmak.
 • Partnerinizin size karşı hareket ettiği veya kayıtsız kaldığı düşünceleri.
 • Stres. İşle ilgili stres, cinsel yaşamınıza bir şekilde girebilir. Evde veya iş yerinizdeki gerginlikler de depresyonun yanı sıra ED nedeni olarak kabul edilebilir.
 • Cinsel ilişki sırasında özbilinç. Kulağa ne kadar komik gelse de, eylem sırasında rahatsızlık ve huzursuzluk duyguları ereksiyonunuzu kaybedebilir.
 • Eşinizle veya cinsel tercihlerinizle ilgili sorunlar.

Sertleşme Bozukluğuna Yol Açan Fiziksel Nedenler

 • Kötü sağlıksız yaşam tarzı. Çok fazla sigara ve alkol cinsel yetkinliğinizi etkileyebilir.
 • Beyin veya omurilik yaralanmaları. Bunlar hasarsa, beyinden penise sinir impulsunun aktarımında bir kesinti olacaktır.
 • Karaciğer veya böbrek yetmezliği, Parkinson hastalığı, inme, testislere radyasyon tedavisi ve secde/mesane cerrahisi de erektil disfonksiyona neden olabilir. Penise iletilen damarları, arterleri veya sinirleri etkileyen herhangi bir şey ereksiyonunuzu bozabilir.

Sertleşme Bozukluğuna Yol Açan Tıbbi Nedenler

 • Tansiyon ilaçları, antidepresanlar, sakinleştiriciler ve antihistaminikler de erektil disfonksiyona neden olabilir.
 • Diyabet ve hipertansiyon da buna neden olabilir. Yüksek kan şekeri ve tansiyondan kaçınılmalıdır.

Sebepler varsa, o zaman kesinlikle erektil disfonksiyon tedavileri mevcuttur.

Teşhis

Sertleşme bozukluğunuz varsa, önce teşhis konması önemlidir. Durumla nasıl başa çıkacağınız ve alacağınız ilaç türü hakkında doğru tavsiye almanızı sağlamanın tek yolu budur. Doktorunuz birkaç soru soracak ve fizik muayene yapacaktır. Ayrıca duruma katkıda bulunabilecek herhangi bir rahatsızlığınız veya hastalığınız olup olmadığını görmek için idrar ve kan örneklerinizi almak zorunda kalabilirler. Durumun ne kadar ciddi olduğuna bağlı olarak, doktorun başka testler de yapması gerekebilir. Bu süreçte, işbirliği içinde olmalısınız ve yardımcı olabilecek her türlü bilgiyi vermelisiniz.

Belirtiler

Bu durumdan muzdarip olduğunuz sonucuna varmadan önce, ereksiyon olamamanın normal olduğu durumlar olduğunu not etmek önemlidir. Bu, çeşitli katkıda bulunan faktörlerin bir sonucu olabilir. Tam da bu nedenle, gerçekten de sertleşme bozukluğundan muzdarip olduğunuzu ve başka bir şeyden muzdarip olmadığınızı doğrulamak için bu meydana geldiğinde tıbbi yardım almanız önemlidir. Bu duruma yol açan sorunların çoğunun zihinden kaynaklandığını unutmayın. Dolayısıyla bu, bu bakış açısıyla yaklaşıldığında kolaylıkla tedavi edilebilecek psikolojik bir sorun olarak da değerlendirilmektedir.

Ayrıca, erken boşalmanız, retrograd boşalmanız veya engellenmiş boşalmanız varsa, bu durum işlev bozukluğu belirtileri olarak da kullanılabilir.

Onunla Başa Çıkmak

Daha önce de belirtildiği gibi, sertleşme bozukluğu, ilişkileri muazzam bir şekilde etkiler ve bu nedenle, yalnızca erkeklere özgü bir sorun olarak ayrılamaz. Bu nedenle, erkeğin cinsel partnerinin bu durumla başa çıkmasında ona yardımcı olması önemli kabul edilir. Bu, manevi destek sunmak anlamına gelecektir. Şehvetli elbiseler giymek pek yardımcı olmayacaktır. Çoğu erkek, partnerini tatmin edememekten korktuğu için başarısız olur ve bu korkuyu ondan alabilirseniz, sorunu çözme yolunda olacaksınız. Buna ek olarak, başarısızlık korkusunu yenmenin tek yolu bu olduğundan, erkekler en içteki korkularıyla da yüzleşmelidir. Daha da önemlisi, her iki taraf için de durumu daha da kötüleştireceğinden, erkek daha fazla çabalamamalıdır. 

Bu durumla başa çıkmanın en etkili ve en güvenli yolu olan Renova Sistem şok dalga terapisi hakkında bilgi edinmek için bizimle iletişime geçin.

Diğer yazılarımıza ulaşabilmek için tıklayınız.

Sertleşmeye İyi Gelen İlaçlar ve Yan Etkileri Nelerdir? Ereksiyon İlaçlarını Kimler Kullanmalıdır?

Ereksiyon Sorunu Nedenleri, Belirtileri ve En Etkili Tedavisi Şok Dalga İle Kalıcı Çözüm