İçeriğe geç

İktidarsızlık Türleri ve Tedavileri

İktidarsızlık türleri, bir erkeğin iktidarsızlık sorunu olarak bilinen erektil disfonksiyonu neden yaşadığı ile ilgilidir. Bir erkek iktidarsızlık sorununu bir çok nedenden dolayı yaşayabilir. Birçok fiziksel veya psikolojik etkenler bu soruna neden olabilir.

Erektil disfonksiyondan muzdarip bir kişi her zaman bir uzmana danışmalıdır. Uzmanlar, onlara ne yapmaları gerektiği konusunda uygun tavsiyelerde bulunabilecek en bilgili kişilerdir. Erektil disfonksiyonla uğraşırken hatırlanması gereken en önemli şey, iktidarsızlığın tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğudur. Uygun tavsiye ve tedavi her zaman yetkili bir doktorla tartışılmalıdır.

Doktorlar teşhis ve tanı yöntemleri ile sorunun kaynağına inerek en uygun tedaviyi verecek olan tek kişilerdir.

İktidarsızlık Türleri

Arteriyojenik iktidarsızlık türleri

Arteriojenik iktidarsızlık, penise kan sağlayan arterler daraldığında ortaya çıkar. Bu nedenle penis, ereksiyon için gerekli olan kanı alamaz. Arteriojenik iktidarsızlık, yaşlılarda, özellikle diyabet veya yüksek tansiyon hastalarında daha fazla fark edilir. Bisiklet sürücüleri, arter bölgesinde pıhtı benzeri bir oluşumun gelişmesine neden olan arteriyel bölgede sıklıkla sürtünmeyi sürdürdükleri için bu tür iktidarsızlığı bildirebilirler.

Bu tür iktidarsızlık türleri için en etkili ve güvenli tedavi ise şok dalga tedavisi olarak bilinen LSWT’dir.

Endokrinolojik iktidarsızlık

Hormonal iktidarsızlık olarak da bilinen Endokrinolojik iktidarsızlık, kan dolaşımındaki seks hormonlarının (testosteron ve östrojen) dengesizliği veya yetersizliği nedeniyle oluşur. Tüm organik iktidarsızlığın yaklaşık %5 ila %10’unu oluşturur. Bu tür iktidarsızlık türleri için en etkili ve güvenli tedavi ise şok dalga tedavisi olarak bilinen LSWT’dir.

Şeker hastalığından kaynaklanan iktidarsızlık

İktidarsızlık şeker hastaları arasında çok yaygındır. Aslında, tüm şeker hastalarının yaklaşık %50’si erkek iktidarsızlığı hastasıdır. Diyabetik iktidarsızlıktan muzdarip erkekler, yaşam tarzlarını ve beslenme alışkanlıklarını değiştirerek kan şekerini kontrol etmeye çalışmalı ve ayrıca kan şekerlerini aylık olarak izletmelidir. Bu tür iktidarsızlık türleri için en etkili ve güvenli tedavi ise şok dalga tedavisi olarak bilinen LSWT’dir.

Nörojenik iktidarsızlık

Penise sinir beslemesi çok hassas ve karmaşıktır. Penis içindeki sinirler boyunca iletilen uyarılar sayesinde ereksiyon sağlanır veya korunur; çünkü penis içindeki kan akışını değiştiren atardamarları ve damarları kontrol ederler. Sırtta, özellikle vertebral kolonu ve omuriliği veya penise bağlı diğer sinirleri içeren yaralanmalar, ayrıca penisteki diğer sinirlerin yaralanması da nörojenik iktidarsızlığa neden olabilir. Sonuç olarak, iktidarsızlığın tedavisine yardımcı olmak için rektum prostat, üretra, omurga ve idrar kesesi ameliyatları yapılabilir.

Psikojenik iktidarsızlık

İktidarsızlık psikolojik nedenlerle de ortaya çıkabilir. Psikojenik iktidarsızlıktan mustarip erkeklerin, aksi halde iktidarsızlığa neden olan herhangi bir fiziksel sorunu yoktur. Depresyon, stres ve ilişki sorunları psikojenik iktidarsızlığa neden olabilecek faktörlerden bazılarıdır. Bazen ilişki terapisti veya uygun bir danışmanlık ile sorun çözülebilir. Bazen de meditasyon, yoga gibi stres azaltıcı aktivitelerde bulunmak işe yarayabilir. Stresi aza indirmek en etkili tedavi olacaktır.

Venojenik iktidarsızlık

Ereksiyon sırasında, kanın penisten dışarı çıkmasını önlemek için damarlar neredeyse tamamen kilitlenir. Ancak bazı erkeklerde damarlar kan sızdırır ve bu nedenle penis sertleşmeyi sürdüremez ve venojenik iktidarsızlığa neden olur. Bu iktidarsızlık türü de oldukça yaygındır ve tüm iktidarsızlık vakalarının neredeyse %30-70’ini oluşturur. Bu tür iktidarsızlık türleri için en etkili ve güvenli tedavi ise şok dalga tedavisi olarak bilinen LSWT’dir.

iktidarsızlık türleri

İktidarsızlık Sorunu En Etkili Tedavi

İkridarsızlık sorunu yaşayan erkekler için en etkili ve en güvenilir tek tedavi seçeneği LSWT olarak adlandırılan şok dalga tedavisidir. LSWT, Renova sistemi ile geliştirilen yeni bir invaziv olmayan tedavidir. Bu tedavi sertleşme sorunu yaşayan hastaların tedavisinde yeni ve etkili bir yöntemdir.

LSWT, düşük yoğunluklu şok dalgalarının organda yeni damarsal yapılar oluşturması ve mevcut damarlardaki kanlanmanın artmasını sağlayan tedavi yöntemidir. Bu tedavi özel bir cihazda bulunan bir başlığa organı temas ettirerek yapılır. Bu dalgaların uygulanması sırasında kişi her hangi bir ağrı, sızı ya da yanma hissetmemektedir.
Bu tedavi yöntemi dünyada yaklaşık üç senedir uygulanmakta ve oldukça yüz güldürücü sonuçlar sağlamaktadır. Ülkemizde de artık bu tedavi yöntemi ile hastalarda görülen sertleşme sorun kalıcı olarak tedavi edilmektedir. Hiçbir yan etkisi olmadığı için oldukça güvenlidir.

Diğer yazılarımıza ulaşabilmek için tıklayınız.

Sertleşme Bozukluğuna Son! Kalıcı ve Güvenli Sertleşme Sorunu Tedavisi

Sertleşmeyi Artıran Besinler Nelerdir? Bu Besinler İktidarsızlığa Çare Olur Mu?

Erkek cinsel gücü artıran bitkisel macunlar nelerdir? Altın Öneriler