İçeriğe geç

İktidarsızlık Ne Demektir? İktidarsızlığa Ne Sebep Olur Nasıl Tedavi Edilir?

İktidarsızlık, kelime anlamı ile güçsüzlük, yetersizlik olarak bilinir. Erkeklerde ise, cinsel olarak bir ilişki için yeterli sertliğe ulaşılamaması veya cinsel ilişki sırasında sertliğini devam ettirememesi olarak bilinir.

İktidarsızlık, sertleşme sorunu veya erektil disfonksiyon (ED) olarak da adlandırılır. Dünya çapında milyonlarca erkek için durumu daha da kötüleştiren en rahatsız edici cinsel bozukluklardan biridir. ED, zayıf veya zayıf ereksiyon gücü ile karakterizedir.

İktidarsızlık Sorunu Nedenleri

Sertleşme sorunu bir veya birkaç nedene bağlı olarak gelişebilir. Genellikle;

Fiziksel Sağlık Koşullarına Bağlı Nedenler;

Nörolojik Bozukluklar: Sinir sistemi ile ilgili herhangi bir sorun, sinyallerin beyinden penise iletilmesini etkileyebilir. Esas olarak multipl skleroz, Parkinson hastalığı, omurilik yaralanması gibi belirli rahatsızlıklar nedeniyle oluşur.

Damar Hastalıkları: Sertleşme bozukluğunun en sık rastlanan nedenidir. Ateroskleroz, veno-tıkayıcı hastalık, periferik vasküler hastalık, hipertansiyon, kalp krizi, kan damarı travması, yüksek kolesterol seviyeleri gibi vasküler rahatsızlıklar, ED vakalarının neredeyse %50’sini oluşturur.

Sistemik hastalıklar: Diyabet, böbrek yetmezliği, karaciğer sirozu, dislipidemi, hemakromatozis vb. hastalıkları içerir. Bunlardan diyabet, acil servis vakalarının %60’ını oluşturur.

Solunum yolu hastalığı: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, uyku apnesi vb.

Penis hastalıkları: Peyronie hastalığı (erektil dokuda skarlaşmaya neden olan iltihaplı bir hastalık), priapizm, epispadias, enfeksiyon gibi hastalıklar ED’ye neden olabilir.

Travmatik Faktörler: Penis, omurilik, pelvis, prostat, mesane veya rektumdaki herhangi bir yaralanma, sertleşme sürecine dahil olan kan damarlarına ve sinirlere zarar verebilir.

Mesane veya prostat ameliyatı: Kolon, prostat, mesane veya rektum ameliyatı, ereksiyona dahil olan sinirlere ve kan damarlarına zarar verebilir.

İlaçlar: Erektil disfonksiyon veya iktidarsızlığın bir başka nedeni, aşağıdakiler gibi bazı ilaçların tüketilmesidir.

 • Tansiyon ilaçları (özellikle beta blokerler)
 • Kalp ilaçları
 • Antihistaminikler
 • Antipsikotikler
 • Antikonvülsanlar
 • İştah kesiciler
 • Ülser ilaçları
 • Uyku hapları
 • Antidepresanlar
 • Sakinleştiriciler

Psikolojik faktörlere bağlı nedenler;

Yapılan araştırmalara ve araştırmalara göre erektil disfonksiyon vakalarının %10-20’sine psikolojik faktörler neden olmaktadır. Anksiyete, stres, depresyon, cinsel başarısızlık korkusu ve suçluluk, ED’nin en yaygın psikolojik nedenleridir.

Sigara ve alkol: Erektil disfonksiyonun en önemli nedenlerinden biridir.

Alkolizm: Çok fazla alkol tüketimi, libidoyu azaltabilecek erkek hormonu testosteron üretimini engelleyebilir.

Sigara içmek, zayıf kan dolaşımı ile ilişkili olduğu için erektil disfonksiyon için önemli bir risk faktörü olarak kabul edilir.

Bu nedenle, erektil disfonksiyonu önlemek için yukarıdaki sağlık durumlarından herhangi birine sahipseniz, zamanında tedavi olmanız daha iyidir.

Hormon Bozuklukları, erektil disfonksiyon vakalarının %5’inden azını oluşturur. Testosteron, prolaktin veya tiroid gibi hormonlardaki bir dengesizlik ED’ye neden olabilir.
Yaş. Sertleşme sorunları yaşla birlikte daha yaygın hale gelme eğilimindedir, ancak erkekleri hayatlarının herhangi bir döneminde ve her yaşta etkileyebilir. Yaşlı erkeklerde fiziksel nedenler daha sık görülürken, genç erkeklerde psikolojik nedenler daha sıktır.

iktidarsızlık sorunu

İktidarsızlık Sorunu En Güncel ve En Etkili Tedavi

Öncelikle erektil disfonksiyon sorunu hemen hemen tüm vakalarda tedavi edilebilir ancak daha fazla komplikasyondan kaçınmak için bu sorunun semptomlarını erken aşamada anlamak ve analiz etmek gerekir. İktidarsızlık sorunu erkekler arasında çok yaygın bir sorundur, ve doğru teshis ve tedavi ile kalıcı olarak sertleşme sorunundan kurtulmak çok kolaydır.

Özellikle günümüz bilim dünyasının ilerlemesi ile birlikte bizlere sunduğu en güncel tedavi seçeneği olan Renova Sistem LSWT ile iktidarsızlık sorununu hızlı, kolay, güvenli ve kalıcı bir şekilde tedavi etmek mümkün.

Renova Sistem LSWT (Şok dalga terapisi), düşük yoğunluklu şok dalgaları ile organda yeni damarsal yapılar oluşturulması ve mevcut damarlardaki kanlanmanın artmasını sağlayan tedavi yöntemidir.

 • Özel bir cihazda bulunan başlığın organa temas ettirilmesi yöntemi ile uygulanır.
 • Bu tedavi uygulanırken hasta kesinlikle ağrı veya acı hissetmez.
 • Oral ereksiyon ilaçları gibi hiçbir yan etkisi yoktur.
 • Sadece 4 seans gibi kısa bir sürede iktidarsızlık sorununu tedavi eder.
 • Hastane yatışı gerektirmez. Ameliyat değildir, anesteziye gerek duyulmaz.
 • Hasta uygulama sonrasında günlük yaşantısına normal bir şekilde devam eder.

Bu sistem ile gerçekleşen tedavi iktidarsızlık sorunu için kesin ve kalıcı tedavidir. Bu tedavi yöntemi dünyada yaklaşık üç senedir uygulanmakta ve oldukça yüz güldürücü sonuçlar sağlamaktadır. Ülkemizde de artık bu tedavi yöntemi ile hastalarda görülen iktidarsızlık sorunu artık sorun olmaktan çıkıyor!

Diğer yazılarımıza ulaşabilmek için tıklayınız.

Sertleşme Sorunu Nedir, Belirtileri Nelerdir? İlaçların Yan Etkisine Maruz Kalmayın!

Erektil Disfonksiyon Tedavisi Bugün Aşk Hayatınız İçin Yola Çıkın