İçeriğe geç

Erkeklerde İktidarsızlık Tehlikeli Olabilir!

Erkeklerde iktidarsızlık sorunu veya erektil disfonksiyonun tek başına tehlikeli olmadığını hepimiz biliyoruz, tabii ki cinsel açıdan yetersiz olmanın ölümden daha kötü bir kader olduğunu düşünmüyorsanız. Tıbbi olarak endişe verici olmamasına rağmen, erkek iktidarsızlık sorunu diğer birçok tehlikeli hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle, erkeklerde iktidarsızlık sorunundan şikayetçi iseniz, belki de tam bir tıbbi muayene yaptırmanız için doktorunuzu ziyaret etme zamanınız gelmiş olabilir. İşte nedenleri:

Doktorlar erektil disfonksiyon hastalarını ilk muayene ettiklerinde en çok kalp hastalıkları ile ilgilenirler. Yapılan araştırmalara göre, her türlü kardiyovasküler hastalık, erektil disfonksiyon sorunları olan erkeklerde görülme olasılığı daha yüksektir. Başka bir deyişle, erkeklerin kalp krizi kurbanı olma olasılığı daha yüksek!

İyi ve sağlıklı ereksiyon, penise sağlıklı kan akışına bağlıdır. Bu nedenle arterlerin sertleşmesi olan ateroskleroz ve hipertansiyon veya yüksek tansiyon gibi kan damarlarını etkileyebilecek herhangi bir hastalık, penise anormal kan akışına neden olabilir ve bu nedenle ereksiyonlarınızın kalitesini etkileyebilir.

Erkeklerde İktidarsızlık Ertelenmemeli!

Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’nde yayınlanan çok önemli bir araştırma çalışmasında, neredeyse on yıl boyunca geniş bir erkek grubu izlendi, erkeklerde iktidarsızlık sorunu ile koroner kalp hastalığının görünümü arasında çok güçlü bir ilişki olduğunu gösterdi. Erkeklerde iktidarsızlık sorunu hastalarının kalp krizi ve felç riskinin daha yüksek olduğu artık bir gerçek. Bu çalışma aynı zamanda iktidarsız erkeklerin sadece 3 ila 4 yıl içinde kardiyak semptomlar geliştireceği sonucuna varmıştır.

Erkeklik hormonu olan testosteron da güçlü ereksiyonlar ve erkek cinsel dürtüsü için önemlidir. Bu nedenle, erkekliğinizi geliştirmekte sorun yaşıyorsanız veya cinsel isteğiniz düşükse, düşük testosteron seviyenizden de şikayetçi olabilirsiniz.

Düşük testosteron seviyeleri, beyninizde bulunan hipofiz bezinizdeki problemlerden kaynaklanabilir. Bu bez, vücudunuzdaki doğal testosteron üretimini düzenler. Düşük testosteron seviyelerine neden olabilecek diğer hastalıklar arasında tiroid fonksiyon bozukluğu, karaciğer hastalıkları ve testis bozuklukları yer alır. Bu nedenle, uyandırıldığında katı ereksiyonlar yapamıyorsanız, testosteron üretiminizi durduran daha uğursuz bir şey olabilir.

Sağlıklı ereksiyonlar, vücudun penise daha fazla kan pompalamasına neden olan beyin sinyallerine bağlıdır. Yani ereksiyon olamıyorsanız, bunun nedeni beyinden penise sinyal taşıyan sinirler olabilir. Bu, bazı nörolojik bozukluklardan şikayetçi olabileceğiniz anlamına gelebilir.

Erkeklerde iktidarsızlık sorunu, bilmeden diyabet hastası olabileceğinizin bir işareti olabilir. Bunun nedeni, diyabetik hastalarda kan damarı ve sinir hasarına neden olan aynı yüksek kan şekerinin, kan akışında komplikasyonlara ve erkekliğinizde sinir hasarına neden olabilmesidir.

Ayrıca, koroner arter hasarı (KAH) da şeker hastalarının bir komplikasyonu olduğundan, kalp hastalıkları ve diyabet genellikle birbiriyle bağlantılıdır. KAH kendi başına ereksiyonunuzu etkileyebilse de, hem KAH hem de diyabeti olan erkeklerde erektil disfonksiyon durumu, yalnızca diyabeti olan erkeklere göre dokuz kat daha fazladır. Bu nedenle erektil disfonksiyon sorunu olan erkekler de diyabet ve KAH açısından taranmalıdır.

Erkeklerde iktidarsızlık sorununuz mu var? Cevabınız evet ise, o zaman doktorunuzu ziyaret etmenin zamanı gelmiştir.

erkeklerde iktidarsızlık

Erkek İktidarsızlık Sorunu En Etkili Tedavi

Günümüzde bilinen iktidarsızlık tedavileri arasında ilk akla gelen seçenek ereksiyon haplarıdır. En popüleri ise Viagradır. Ereksiyon hapları genellikle erkekler arasında en fazla tercih edilen seçenek olsa da iktidarsızlık sorununda kalıcı bir tedavi değildir ve oldukça fazla yan etkileri vardır. Bu yan etkiler küçümsenmemeli ve bazen ciddi sonuçlara neden olabilir. Kalıcı bir tedavi arıyorsanız zaten iktidarsızlık haplarını hiç düşünmeyin, iktidarsızlık hapları kesinlikle kalıcı bir tedavi değil günü kurtarır.

İktidarsızlık sorunu için alternatif tedavi yöntemleri vardır. Ağız yoluyla alınan ilaçlar, vakum cihazları, penis içine enjeksiyon yöntemleri , penis protezi ve en güncel tedavi olan shockwave therapy (LİNEAR) uygulaması olarak sıralanabilir.

Shockwave therapy (LSWT), düşük yoğunluklu şok dalgaları ile organda yeni damarsal yapılar oluşturulması ve mevcut damarlardaki kanlanmanın artmasını sağlayan tedavi yöntemidir. Renova Sistem Shockwave therapy (LSWT) yöntemi dünyada yaklaşık üç senedir uygulanmakta ve oldukça yüz güldürücü sonuçlar sağlamaktadır.

Hiçbir yan etkisi yoktur. Uygulama sırasında hasta herhangi bir ağrı veya acı hissetmez. En güvenli ve en etkili tedavidir. Ayrıca iktidarsızlık sorunu için kalıcı tek tedavidir.

Ülkemizde de artık bu tedavi yöntemi ile hastalarda görülen sertleşme sorun kalıcı olarak tedavi
edilmektedir. Unutmayınız ki hekiminiz yaptığı değerlendirmeler sonucunda sizin hangi tedavin seçeneği için uygun olduğunuza karar verecek tek kişidir.

Diğer yazılarımıza ulaşabilmek için tıklayınız.

Erektil Disfonksiyon İçin Evde En İyi Çözüm

Cinsel İktidarsızlık Neden Olur?