İçeriğe geç
erektil disfonksiyon

Erektil Disfonksiyon Hızlı ve Kalıcı Tedavi İle Cinsel Hayatınıza Yön Verin!

Erektil disfonksiyon (ED), birçok orta yaşlı erkeğin ve partnerlerinin hayatını etkiler. Erektil disfonksiyon terimi bir dizi bozukluğu kapsar, ancak genellikle tatmin edici cinsel aktivite için yeterli bir ereksiyon elde edememe anlamına gelir.
Eskiden iktidarsızlık olarak adlandırılan erektil disfonksiyon, 65 yaş üstü erkeklerde daha sık görülse de her yaşta ortaya çıkabilir. Ara sıra bir erektil disfonksiyon epizodu çoğu erkeğin başına gelir ve normaldir. Erkekler yaşlandıkça, erektil fonksiyonda değişiklikler yaşamak da normaldir. Ereksiyonların gelişmesi daha uzun sürebilir, sert olmayabilir veya elde edilmesi için daha doğrudan uyarı gerektirebilir. Erkekler ayrıca orgazmların daha az yoğun olduğunu, boşalma hacminin azaldığını ve ereksiyonlar arasında iyileşme süresinin arttığını fark edebilir. Erektil disfonksiyon, tedavi gerektiren fiziksel veya duygusal bir sorunun işareti de olabilir.

Erektil disfonksiyon bir zamanlar tabu bir konuydu, ancak artık daha fazla erkek yardım arıyor. Doktorlar, erektil disfonksiyona neyin neden olduğunu daha iyi anlıyor ve yeni ve daha iyi tedaviler buluyor.

erektil disfonksiyon

Erektil Disfonksiyon Nedir?

Erektil disfonksiyon veya iktidarsızlık, boşalma yeteneğinden bağımsız olarak tatmin edici bir cinsel ilişki için penisin ereksiyonunu geliştirememe veya sürdürememe ile karakterize edilen bir cinsel işlev bozukluğudur. Birçoğu tıbbi olarak geri döndürülebilir olan diyabet gibi çeşitli altta yatan nedenler vardır.

Nedenler fizyolojik veya psikolojik olabilir. Psikolojik iktidarsızlığa genellikle hastanın inandığı hemen hemen her şey yardımcı olabilir; çok güçlü bir plasebo etkisi vardır.

Utanç verici doğası ve acı çekenlerin hissettiği utanç nedeniyle konu uzun süre tabuydu ve birçok şehir efsanesine konu oldu. Halk ilaçları uzun süredir savunuluyor ve bazıları 1930’lardan beri geniş çapta reklamı yapılıyor. İktidarsızlık için belki de ilk farmakolojik olarak etkili çare olan sildenafil’in (ticari adı Viagra) 1990’larda piyasaya sürülmesi, kısmen bu konudaki hikayelerin haber değeri ve yoğun reklamlarla harekete geçirilen bir kamuoyu dalgasına neden oldu.

Latince impotentia coeundi terimi, penisi vajinaya sokmak için basit bir yetersizliği tanımlar. Artık çoğunlukla daha kesin terimlerle değiştirilmiştir.

Belirti ve bulgular:

Erektil disfonksiyon, ereksiyonu sürdürememe ile karakterizedir. Uyku sırasında ve sabahın erken saatlerinde normal ereksiyonlar psikojenik bir nedene işaret ederken, bu ereksiyonların kaybı genellikle kardiyovasküler kaynaklı altta yatan hastalığı işaret edebilir. Erektil disfonksiyona yol açan diğer şeyler, diabetes mellitus (nöropatiye neden olur) veya hipogonadizmdir (testisleri veya hipofiz bezini etkileyen hastalık nedeniyle azalan testosteron seviyeleri).

İşte ED’nin bazı nedenleri:

Uyarılma: İlk adım, erkeklerin görme, dokunma, işitme ve koku alma duyularından ve düşüncelerden elde ettikleri cinsel uyarılmadır.

Sinir sistemi tepkisi : Beyin, cinsel uyarımı vücudun sinir sistemine iletir, bu da penise artan kan akışını aktive eder.

Kan damarı yanıtı: Penisi besleyen kan damarlarında gevşetici bir etki meydana gelir ve ereksiyon oluşturan şaftlara daha fazla kan akmasına izin verir.

Normal ereksiyon fizyolojisi: Penis ereksiyonları, CNS, periferik sinir sistemi ve hormonal ve vasküler sistemleri içeren karmaşık fizyolojik süreçlerin bir entegrasyonunu içerir. Bu sistemleri içeren herhangi bir anormallik, ister ilaç ister hastalık olsun, ereksiyon geliştirme ve sürdürme, boşalma ve orgazm yaşama yeteneği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Kavernöz cisimlerin vasküler dolgusu olan şişkinlik, nöral eksenin çeşitli seviyelerinde çalışan nöral ve hormonal mekanizmalara dayanır. Bu, merkezi nörolojik girdi gerektirdiği için visseral işlevler arasında benzersizdir.

Korpus kavernozal düz kasın kasılma derecesi penisin fonksiyonel durumunu belirler. Kasılma ve gevşeme arasındaki denge, birçok verici ve verici sistemi içeren merkezi ve çevresel faktörler tarafından kontrol edilir. Hücresel düzeyde, parasempatik sinirlerden asetilkolin salınımını takiben düz kas gevşemesi meydana gelir.

Erektil disfonksiyonun patofizyolojisi:

ED esasen bir damar hastalığıdır. Genellikle diğer damar hastalıkları ve diyabet, hipertansiyon ve koroner arter hastalığı gibi durumlarla ilişkilidir. ED ile ilişkili diğer durumlar nörolojik bozukluklar, endokrinopatiler, iyi huylu prostat hiperplazisi ve depresyonu içerir. Yaşlanma, hipertansiyon, sigara kullanımı, hiperkolesterolemi ve diyabet gibi sinir ve endotel fonksiyonunun azalmasıyla ilişkili durumlar, kasılma ve gevşeme faktörleri arasındaki dengeyi değiştirir. Bu koşullar, penis dokularında dolaşım ve yapısal değişikliklere neden olarak arteriyel yetmezlik ve kusurlu düz kas gevşemesine neden olur. Bazı hastalarda cinsel işlev bozukluğu bu bozuklukların ilk belirtisi olabilir.

Tedavi:

Etkinliği kanıtlanmış Renova Sistem şok dalga terapisi ile artık sertleşme sorunlarını kalıcı olarak durduruyoruz. Üstelik hiçbir yan etki olmadan, ağrı veya acı hissetmeden!

Diğer yazılarımıza ulaşabilmek için tıklayınız.

Ereksiyon Sorunu Nedir, Belirtileri Nelerdir? Erkeklerde İktidarsızlık Problemi Teşhisi ve Tedavisi

Ereksiyon (Sertleşme) Bozukluğu Nedir? Bir Erkek Neden Sertleşemez?