İçeriğe geç
ereksiyon

Ereksiyon Ne Demektir? Ereksiyonu Engelleyen İlaçlar Nelerdir?

Bir erkeğin vücudundaki bariz bir fiziksel değişiklik, ereksiyon göründüğü kadar basit değildir.
Ereksiyonunuzu anlayabilirseniz, onu da kontrol edebilirsiniz.

Sertleşmeniz kişisel yaşamınızın önemli bir parçasıdır, bu nedenle penisinize ne ve nasıl olduğunu anlamak, cinsel yaşamınızdan daha fazlasını elde etmek için çok önemlidir.

Sertleşme Nasıl Olur – Sertleşme Nedir?

Penisin ereksiyonu, penis boyunca uzanan iki boru şeklindeki yapının (corpora cavernosa olarak adlandırılır) aniden venöz kanla dolmasıyla gerçekleşir. Bu, herhangi bir sayıda uyaranın sonucu olabilir. Corpora cavernosa’nın hemen altında yer alan corpus spongiosum.

Bu, üretrayı içeren tek bir tüptür. Buradan hem erkek idrarı hem de meni idrara çıkma ve boşalma sırasında geçer. Bu nedenle ereksiyon, penisin şişmesi ve genişlemesi ile sonuçlanır ve erkeklerin cinsel aktivitelerini sağlar.

Basitçe söylemek gerekirse, kan penise aktıkça sertleşir.

Hem çevresi hem de uzunluğu artar ve penis 15 dereceden bazen 90 derecenin üzerine çıkan bir açıya yükselir.

Boşalmaya Yol Açan Ereksiyon Aşamaları

1. Aşama – Heyecan Aşaması:

Bu vazokonjesyon (pelvik bölgede kan birikmesi) ile başlar. Bu cinsel uyarılmaya bağlıdır.

Burada üretranın çapı iki katına çıkar. Skrotum vücuda doğru hareket eder ve hem kalp atış hızı hem de kan basıncı artar. Vücutta belirgin bir kas gerilimi vardır.

2. Aşama – Plato

Penis artık serttir ve bir açıya yükselmiştir. Hem eni hem de boyu arttı. Testisler normal boyutlarının %50’si kadar büyümüştür ve vücuda daha yakındır.

Kalp daha hızlı atıyor ve şu anda dakikada yaklaşık 100 ila 150 atış yapıyor. Vücuttaki kas gerilimi artık artmıştır.

3.Aşama – Orgazm Aşaması

Orgazm evresi başlamadan hemen önce peniste belirgin bir büyüme ve daha ileri bir sertleşme durumu vardır.

Buna, orgazmın geldiğine dair çok tanıdık bir içsel his eşlik edecek. Buna teknik olarak “boşalma kaçınılmazlığı” denir.

Durdurulamaz (2. Aşamaya geri dönemezseniz). Bunu hissettikten hemen sonra, adam boşalacaktır.

Orgazm ve boşalmanın aynı olay olmadığı ve ayrı ayrı oluşabileceği dikkat çekicidir. Erkeğin vücudunda orgazm reaksiyonu olarak bilinen şeye neden olan büyük fizikokimyasal değişiklikler vardır.

4. Aşama – Çözünürlük

Boşalmadan hemen sonra, erkeğin vücudu normal heyecansız durumuna dönmeye başlar.
Penis bir kerede ereksiyonunun yaklaşık %50’sini kaybeder ve 5 dakikadan kısa sürede normal boyutuna ulaşır.

Bununla birlikte, bir erkeğin normal durumuna geri dönmesi saatler alabilir.

Bu nedenle uyku genellikle boşalma ve orgazmı takip eder.

Ereksiyon, orgazm ve boşalmadan sonra, bir erkek refrakter dönem adı verilen bir döneme girer. Bu aşamada genellikle yeniden uyarılamazlar (bu süre çok kısa olmadığı sürece).

Ereksiyonunuzu anlamak, onu kontrol etmenizi sağlar. Sertleşe sorunu yaşayan erkekler için mekanizmanın nasıl çalıştığını anlamak ve sertleşmeye engel olacak durumları iyi analiz etmek gerekir.

Ereksiyonu Engelleyen İlaçlar Nelerdir?

Sertleşme sorununa neden olan bazı ilaçlar vardır. Genel olarak bunlar;

  • Tiyazid diüretikler (idrar söktürücü)
  • Beta blokerler.
  • Kalsiyum antagonistleri.
  • Santral etkili tansiyon ilaçları (günümüzde pek kullanılmıyor)
  • Digoksin.
  • Lipid düşürücü ilaçlar.
  • ACE inhibitörleri (kalp yetmezliği ve hipertansiyon tedavisinde kullanılıyor)
ereksiyon

Ereksiyon Sorunu Etkili Tedavi Seçeneği Nedir?

Günümüzde kullanılan birçok sertleşme sorunu tedavisi vardır. Ancak, önce bazı yöntemleri anlamadan herhangi bir tedaviye hızla atlamayın:

Reçeteli ilaçlar – genellikle reçete edilir. Bu ilaçlar, nitrik oksidin parçalanmasını önleyerek çalışır ve penisteki kasların gevşemesine neden olur. Bu, penise daha fazla kanın akmasını sağlar ve ereksiyon fırsatı vererek kanın dolmasını sağlar. Yan etki riskleri çok yüksektir, en sık görülenleri baş ağrısı, sırt ağrısı, burun akıntısı, baş dönmesi ve yüzde kızarmadır. Erkekler ayrıca hazımsızlık, görme bozuklukları gibi görme bozuklukları bildirirler.

Araştırmalar, erkeklerin %40-50’sinin sonuçlardan memnun olduğunu gösteriyor.

Vakum cihazları – ilaçsız bir seçenek. Bu, penisin etrafına oturan ve penise kan çekmek için tüpün içinde bir vakum oluşturan ve böylece ereksiyona neden olan silindirleri içerir. Vakumlu daraltma cihazı ile elde edilen bir ereksiyon, doğal olarak elde edilen bir ereksiyon ile aynı değildir. Penis ayrıca morumsu bir renge sahip olma eğilimindedir ve soğuk olabilir, hatta uyuşmuş hissedilebilir. Diğer yan etkiler, boşalma kuvvetinde bir azalmayı içerebilir.

Araştırmalar, erkeklerin %50-55’inin sonuçlardan memnun olduğunu gösteriyor.

Cerrahi – damar cerrahisi son çare seçeneğidir çünkü cerrahi sinir ve arterlerde yaralanmaya neden olabilir ve istenmeyen yara dokusu bırakabilir. Şiddetli vakalarda, kan damarları tehlikeye girerse, penis bölgesine kan akışını yeniden sağlamak için yapılabilir. Bununla birlikte, bu tür invaziv prosedürler nedeniyle olası mekanik arıza ve enfeksiyon riski nedeniyle ameliyatlar son yıllarda daha az popüler olmuştur.

Araştırmalar, erkeklerin %20’sinden daha azının sonuçlardan memnun olduğunu gösteriyor.

Şok Dalga Terapisi – Günümüzün en etkili, yan etkisiz, ağrı ve acı hissi vermeyen, en güvenilir tedavi seçeneğidir. Kullanan erkeklerin %70 ile %80 den fazla memnun olduğunu gösteriyor. Renova Sistem ile geliştirilen şok dalga tedavisi ile artık kalıcı sertleşme sorunu imkansız değil.

Diğer yazılarımıza ulaşabilmek için tıklayınız.

Sertleşme Problemine Çözüm – Sertleşmeye Kalıcı ve Yan Etkisiz Çözüm

Erkeklerde İktidarsızlık Nasıl Anlaşılır?