İçeriğe geç

Ereksiyon Sorunu Nedir, Belirtileri Nelerdir? Erkeklerde İktidarsızlık Problemi Teşhisi ve Tedavisi

Ereksiyon sorunu özellikle 40 yaş üzerindeki erkeklerde sıkça görülen ve cinsel yaşamın herhangi bir evresinde alınan doyumun azalmasına yol açan bir problemdir. Araştırmalara göre her iki erkekten biri sertleşme sorunu yaşamaktadır ve ülkemizde bu şikayeti yaşayan erkeklerin oranı %69’a ulaşmıştır. Erektil disfonksiyon olarak da tanımlanabilen bu rahatsızlık, erkeğin yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir.

Ereksiyon Sorunu Nedenleri Nelerdir?

Ereksiyon sorunu nedenleri fiziksel bir probleme işaret edebildiği kimi tamamen psikolojik etkenlere de dayanabilmektedir. Sigara kullanımının arkasında yatan en büyük neden olduğu penis sertleşme sorunu nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Diyabet, obezite, böbrek yetmezliği, yüksek kolesterol ve multipl skleroz
 • KOAH, uyku bozuklukları ve uyku apnesi
 • Sigara, alkol ve diğer madde bağımlılıkları
 • Parkinson, epilepsi, MS ve inme hastalıkları
 • Kanda testosteron seviyesinin düşük olması
 • Bazı ilaç ve ameliyatlar
 • Depresyon, cinsel performans anksiyetesi, stres bozuklukları ve partner ile ilişkilerde yaşanan sorunlar

Sertleşme Sorunu Nasıl Anlaşılır?

Ereksiyon sorununu anlamak için tıbbi tanı yöntemleri öncesinde erkeklerin yapabileceği gözlemsel basit bir tespit bulunur. İlişki sırasında erkeğin sertliğinin gitmesi her zaman erektil disfonksiyona işaret etmez. Sertleşme sorunu nedir sorusuna doğru yanıt verilebilmesi için bu şikayetin 6 ay süre ile gözlenmesi gereklidir. 6 aylık süre boyunca girilen cinsel ilişkide ereksiyonun sağlanamaması, ereksiyon sorunu olarak değerlendirilebilir.

Sertleşme Sorunu Komplikasyonları Nelerdir?

Ereksiyon sorunu komplikasyonları rahatsızlığın erkeğin yaşam kalitesine ne ölçüde etkilendiğini gözler önüne sermektedir. Bozulan cinsel yaşamdan psikolojiye kadar çeşitli problemlere yol açabilen sertleşme sorunu, erkeklerin hayatında şu olumsuzluklara yol açar:

 • Cinsel yaşamdan eksilen haz ve tatmin duygusu
 • Utanç sebebi ile düşük benlik saygısı
 • Artan kaygı ve endişe
 • Stres bozukluğu
 • Partner ile ilişkide bozulma
 • Çocuk yapamama

Sertleşme Sorunu Nasıl Teşhis Edilir?

Ereksiyon sorunu teşhisi fiziksel ve psikolojik değerlendirme ile yapılabilmektedir. En az 6 ay süre ile gözlemlenen erkeklerde iktidarsızlık sonrası şikayet sahiplerine aşağıda belirtilen tanı yöntemleri ile teşhis konulabilir:

 • Psikolojik Değerlendirme: İktidarsızlık şikayeti altında yatan depresyon ve anksiyete gibi psikolojik nedenleri ortaya çıkmak adına yapılır. Doktorunuz tıbbi öykünüzü açığa çıkarmak için sorduğu sorular ile psikolojik değerlendirmeyi tamamlar.
 • Kan ve İdrar Testleri: Diyabet, kolesterol ve testosteron seviyesini ölçmek amacı ile yapılan bu testlerde, penis sertleşme probleminin altında yatan nedenin bu rahatsızlıklar olup olmadığı teyit edilir.
 • Ultrason ve Renkli Doppler: Kan damarlarındaki akışı tesit ederek erektil disfonksiyon durumunun kan akışı ya da penisin iç yapısındaki bozukluklardan kaynaklanıp kaynaklanmadığının ortaya konmasına yardımcı olur.
 • Biotesiometri ve NPT Testleri: Ereksiyonu sağlayan sinir fonksiyonlarının test edilerek rahatsızlığın altında yatan sinirsel problemler tespit edilmeye çalışılır.
ereksiyon sorunu

Sertleşme Sorunu Önlenebilir Mi, Tedavisi Var Mı?

Ereksiyon sorunu tedavisi bulunmaktadır. Tanı ve teşhis yöntemleri ile tespit edilen kalp ve damar, nörolojik ya da hormonal hastalıklara yönelik geliştirilen tedaviler ile iktidarsızlık tedavisi yapılmaya çalışılır. Uygulanan tedavi yöntemleri değerlendirildiğinde en iyi sonucun Renova Sistemi ile alındığı bilinmektedir.

Renova Sistemi düşük yoğunluklu şok dalgaları ile sertleşme problemini tedavi etmeye yönelik geliştirilen LSWT alanında öncü bir tedavi modelidir. Farklı LSWT yöntemlerine yönelik geliştirilen diğer şok cihazları ile denenen tedavilerde şok dalgalarının tek bir noktada birleştirilmesi aksine Renova Sistemi, lineer bir şeklide uzanan Corpus Cavernosum’u bütünüyle etkileyerek problemi ortadan kaldırır. Renova Sistemi ile sertleşme sorunu tedavisinde alınan verim önemli bir oranda arttı ve haftada bir seans olmak üzere toplamda 4 haftalık bir tedavi süreci ile iktidarsızlık sorunu tamamen hayatınızdan çıkartılmaktadır.

Diğer yazılarımıza ulaşabilmek için tıklayınız.

Ereksiyon (Sertleşme) Bozukluğu Nedir? Bir Erkek Neden Sertleşemez?

Erkek İktidarsızlık Sorunu Kökenleri ve Çözümleri

Ereksiyon İlaçları ve Yan Etkileri Gerçekten Buna Değer Mi?

Erkeklerde Sertleşmeme Sorununa Ne İyi Gelir?

İktidarsızlık Sorunu Hızlı ve Etkili Şok Dalga Terapisi İle Kalıcı Tedavi

Ereksiyon Bozukluğu Nedenleri ve Hızlı Tedavi Yöntemi

Erkeklerde İktidarsızlık Tehlikeli Olabilir!

Erektil Disfonksiyon İçin Evde En İyi Çözüm

Cinsel İktidarsızlık Neden Olur?

Sertleşme Sorunu Tedaviyi Geciktirmek Sorunu Daha Kötü Hale Getirebilir

Ereksiyon Sorunu Nedenleri , Etkili Tedavisi ve Doğal Tedavisi

Bitkisel İlaçlar Sertleşme Sorununa Çözüm Olabilir mi?