İçeriğe geç

Ereksiyon (Sertleşme) Bozukluğu Nedir? Bir Erkek Neden Sertleşemez?

Ereksiyon (Sertleşme) bozukluğu, erkekler için asla karşılaşmak istemeyecekleri bir rahatsızlıktır. Cinsel olarak yeterli sertliğe ulaşamama veya cinsel ilişki sırasında sertliğini devam ettirememe anlamına gelir. Sertleşme sorunu nedenlerini anlamak için öncelikle ereksiyon mekanizmasının nasıl çalıştığını anlamak gerekir.

Ereksiyon Nedir Nasıl Çalışır?

Sertleşme bir tür uyaranla başlar. Dokunsal, görsel, işitsel, hatta bir koku veya bu faktörlerin herhangi bir kombinasyonu olabilir. Serebral korteks, penis boyunca uzanan iki atardamar sertleşecek kadar kanla dolduğunda Penil ereksiyon meydana gelir. Damarlar açılıp kanın dağılmasına izin verene kadar bu şekilde kalacaktır. Ereksiyonlar herhangi bir açıda olabilir ve her şeyden çok hidrolikle ve erkeğin vücudunda dolaşan kanla ilgilidir.

Sebep her zaman daha çok beynin tepkisine dayanır ve bu nedenle, insanların işlev bozukluğu yaşamasının nedeni budur. Bozukluklar için tıbbi tedavi her zaman diğer sorunlar için psikiyatrik tedaviyi içerir. Sertleşme sırasında veya sonrasında ağrı hissedilirse, başka bir tıbbi neden olabilir ve elbette doktorlarına danışılmalıdır. 

ereksiyon

Sertleşme Bozukluğu Neden Olur?

 • Sertleşme bozukluğunun en yaygın 4 nedeni diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve sigaradır. Bunların hepsi bir şekilde aterosklerotik değişikliklere ve/veya vasküler hasara neden olur. Bir erkeğin sertleşme sorununun en sık nedeni, penisi besleyen kan damarlarındaki vasküler hasar veya hasardır.
 • Prostattaki çoğu ameliyat, radyasyon ve prosedür, penisi besleyen sinirlerde ve kan damarlarında bir miktar travmaya veya hasara neden olarak, genellikle sertleşme sorununa neden olur.
 • Birçok ilaç sertleşme sorunu ile sonuçlanır. Bir erkeğin kasık veya pelvisindeki bazı yaralanmalar sertleşme sorununa neden olabilir.
 • Depresyon ve anksiyete gibi psikolojik sorunlar da özellikle genç erkeklerde sertleşme sorununa neden olabilir.
 • Felç, beyin veya omurilik yaralanmaları ve Alzheimer hastalığı, multipl skleroz ve Parkinson hastalığı gibi sinir bozuklukları olan erkeklerin sertleşme sorununa sahip olma olasılığı daha yüksektir.
 • Uyku apnesi veya uyku bozukluğu olan veya çocukken cinsel istismara uğramış erkeklerde genellikle sertleşme sorunu görülür.
 • Erken boşalmadan rahatsız olan erkekler bazen bir dereceye kadar sertleşme sorununa neden olacak kadar yüksek bir kaygı düzeyine sahiptir.
 • Obez, sedanter, sigara içen ve uyuşturucu kullanan erkeklerin sertleşme sorununa sahip olma olasılığı daha yüksektir.
 • Dar bir koltukta çok miktarda bisiklet süren erkeklerin sertleşme sorununa sahip olma olasılığı daha yüksektir.
 • Düşük testosteron veya diğer hormonal anormallikleri olan erkeklerde sıklıkla sertleşme sorunu vardır.
 • Penis kullanımla gelişir. Uzun süre cinsel olarak aktif olmayan erkeklerde – kötü evlilik, eş yok, cezaevi – daha yüksek sertleşme sorunu insidansı var.

Sertleşme sorunu günümüzde birçok erkeğin baş etmek için uğraştığı bir sorundur. Dünya genelinde tahminen 150 milyondan fazla erkek bu sorunla karşı karşıya ve çoğu erkek utanma duygusu nedeniyle kendi yöntemini arıyor. Piyasadaki sahte ilaç firmaları ve sentetik ilaçlar genellikle ilk akla gelen yöntem olarak kullanılıyor. Bilinmesi gereken şu ki, ilaçlar bir erkeğin sertleşme sorununa çare değildir. Üstelik yan etki tehlikesi göz ardı edilmemelidir.

Sertleşme Sorunu En Etkili ve Yan Etkisiz Tedavi Nedir?

Sertleşme sorunu tedavisi için etkili ve yan etkisiz bir tedavi elbette var. Gelişen teknoloji ile devrim niteliğinde bir teknoloji olan Renova Sistem şok dalga tedavisi ile artık yan etki derdi olmadan etkili ve kalıcı tedavi olabilirsiniz.

Renova Sistem şok dalga tedavisi, düşük yoğunluktaki şok dalgalarının penise özel bir cihaz yardımı ile temas ettirilerek uygulanması tedavisidir. Bu sayede ereksiyon için gerekli olan kan damarları onarılır.

Şok dalga tedavisinin en büyük avantajı;

 • Hiçbir yan etkisi olmaması,
 • Uygulama sırasında ağrı veya acı hissi vermemesi,
 • Sadece 4 seans gibi kısa bir sürede etkili ve hızlı bir şekilde kalıcı olarak sertleşme sorunlarını düzeltmesi,
 • Anesteziye ihtiyaç duyulmaması,
 • Hastane yatışına gerek duyulmaması ve
 • Uygulama sonrasında hastanın günlük yaşantısını kolaylıkla geri dönebilmesidir.

Ülkemizde de artık bu tedavi yöntemi ile hastalarda görülen sertleşme sorun kalıcı olarak tedavi edilmektedir. Unutmayınız ki hekiminiz yaptığı değerlendirmeler sonucunda sizin hangi tedavi seçeneği
için uygun olduğunuza karar verecek tek kişidir. Utanmayı bir kenara atın ve sertleşme sorununuzdan kurtulun!

Diğer yazılarımıza ulaşabilmek için tıklayınız.

Erkek İktidarsızlık Sorunu Kökenleri ve Çözümleri

Ereksiyon İlaçları ve Yan Etkileri Gerçekten Buna Değer Mi?