İçeriğe geç

Cinsel İktidarsızlık Neden Olur?

İktidarsızlığın birçok gerçek olası nedeni vardır.

Bunlar şunları içerir:

Psikolojik nedenler : Neredeyse her üç vakadan biri psikolojik yönelime sahiptir. Bazen olumsuz duygusal durum nedeniyle psikolojik nedenleri fiziksel nedenlerden ayırmak zorlaşır. Hayattaki stresli bir dönem ani iktidarsızlığa neden olabilir ve burada en olası neden duygusal olabilir. Psikolojik nedenlerin diğer belirtileri arasında, bir erkeğin uyurken veya mastürbasyon yaparken ereksiyon olması yer alır, ancak çift seks sırasında her zaman ereksiyon olmayabilir.

En yaygın psikolojik nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Endişe; Performansla ilgili kaygı, başarısızlık korkusunu ve kendinden şüphe duymayı tetikleyerek iktidarsızlığa yol açabilir.
 • Stres; finansal sorunlar veya işyeri baskıları gibi çeşitli şeylerden kaynaklanabilir.
 • Depresyon; İktidarsızlığa yol açabilir, çünkü depresyon, engellenen cinsel istek nedeniyle bir erkeğin cinsel olarak işlev görme yeteneğini azaltır.
 • İlişki sorunları; Bir ortağa karşı cinsel gerginlik veya öfke, cinsel işlevi doğrudan etkileyebilir.

Fiziksel nedenler : Yaşam tarzı, kişinin hayatındaki çoğu hastalıktan genellikle sorumludur. Sağlıklı bir yaşam tarzı olumlu bir sonuca sahipken, sağlıksız bir yaşam tarzı, sağlığınızı doğrudan etkileyebilecek dahili veya harici fiziksel koşullara neden olabilir.

 • İşini kaybetme veya düşük gelir gibi sosyoekonomik sorunlar iktidarsızlık riskini artırabilir
 • Sigara içmek iktidarsızlığa yol açabilir; iktidarsızlıkta 26 kat artışa neden olduğu bilinmektedir.
 • Esrar gibi uyuşturucular ve diğer yasa dışı uyuşturucular, uzun süre kullanıldığında iktidarsızlığa neden olabilir.
 • Alkol merkezi sinir sistemini baskılayabilir ve cinsel işlevi bozabilir
 • Pestisitlerde bulunan östrojen benzeri kimyasallara maruz kalmak erektil disfonksiyona katkıda bulunabilir.
 • Sık ereksiyon olmaması, penisi oksijen açısından zengin kandan yoksun bırakır ve uzun vadede kan akışını engeller.
 • Diyabet (yüksek kan şekeri)


Tıbbi nedenler : Tıbbi koşullara bağlı erektil disfonksiyon genellikle kademeli olarak ancak belirli bir süre boyunca sürekli olarak gelişir. İktidarsızlık üç aylık bir süre boyunca devam ederse ve bilinen bir nedene bağlı değilse tıbbi müdahale önerilir. Bazı tıbbi durumlar şunları içerir:

 • Tansiyon düşürücü ilaçlar, sakinleştiriciler ve anti-depresif ilaçlar gibi ilaçlar
 • İnme, karaciğer veya böbrek yetmezliği, multipl skleroz ve diğerleri gibi çeşitli uzun süreli tıbbi durumlar
 • Arterlerin yüksek kolesterol, yüksek tansiyon veya sigaradan sertleşmesi.
iktidarsız

Erkeğin İktidarsız Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir ereksiyon sorununun nedenini ararken, doktorlar genellikle bir erkeğin genel sağlık durumunu belirlemek için bir dizi kontrol ve test yapacaktır. Bunlara kan basıncı kontrolü, penis ve testislerin fizik muayenesi ve soruna katkıda bulunabilecek hormon seviyelerini kontrol etmek için çeşitli kan testleri dahildir. Ek olarak, aşağıdaki özel testler gerçekleştirilebilir:

1) Gece penis şişmesi (NPT) testi. Psikolojik sorunlarla ilgili erektil sorunları olan erkekler uyurken yine de gece ereksiyonlarına sahip olacaktır. NPT testi, bir erkeğin gece boyunca hala normal uyarılma dönemleri yaşayıp yaşamadığını belirleyebilir; Bu durumda psikolojik danışma doğru tedavi yaklaşımı olabilir. Bir erkek uyurken penisin üzerine bir bant kaydırılarak bir NPT testi gerçekleştirilir. Bu testin basit bir versiyonu, penis tıkandığında kopan bir bant içerirken, daha karmaşık bir versiyonu bir kayıt cihazına elektronik impulslar gönderecektir.

2) İntrakavernozal enjeksiyon testi. Bu test, bir ereksiyona neden olmak için penise erektil bir ilaç enjekte etmeyi içerir. Daha sonra bir doktor, fonksiyon kaybı için fizyolojik bir neden olup olmadığını belirlemek için ereksiyonun sertliğini ve süresini ölçecektir.

3) Doppler ultrason testi. Bu test, kan akışının hızını ve yönünü tespit etmek için penis üzerinden geçirilen özel bir ultrason tarayıcı kullanır. Bir intrakavernozal enjeksiyon ile birlikte kullanılabilir ve normal kan akışını engelleyen tıkanıklıklar veya diğer dolaşım sorunları olup olmadığını belirleyebilir.

İktidarsızlık için şu anda mevcut tedaviler nelerdir ve en kolay ve en güvenli tedaviler nelerdir?

Halihazırda mevcut olan iktidarsızlık tedavileri iktidarsızlık tedavisi olarak çalışmayabilir, ancak durumu etkili bir şekilde tedavi edebilir. Bunlar şunları içerir:

Sildenafil (Viagra), vardenafil (Levitra) ve tadalafil (Cialis): Psikolojik, fiziksel veya her iki faktörden kaynaklanan iktidarsızlık için bu ilaçlar vakaların %69’unda başarıyla kullanılmıştır. Bugüne kadar iktidarsızlık tedavisi için üç ilaç en kolay, en güvenli ve en etkili tedavi seçenekleri olarak kabul edilmektedir. Ancak,

 • Günde bir defadan fazla kullanılmamalıdır.
 • Kalp hastalığı için nitrogliserin gibi nitrat kullanan erkeklerden kaçınılmalıdır.
 • Küçük ve geçici olduğu bildirilen yan etkilere neden olabilir; mide rahatsızlığı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı ve kas ağrılarını içerir.


Danışmanlık : Bir sağlık uzmanından danışmanlık almak, iktidarsızlığın duygusal veya fiziksel nedenlerini çözmeye yardımcı olabilir.

Vakum cihazları : Şu anda iktidarsızlığın tedavisi için mevcut birçok vakum cihazı bulunmaktadır. Penis plastik bir tüpe yerleştirilir ve emme yöntemi kullanılarak penise kan getirilerek ereksiyon sağlanır. Daha sonra kanın penisten dışarı akmasını önlemek için penisin tabanına kauçuk bir halka yerleştirilir. Ancak bu, bir seferde 30 dakikadan fazla olmamak üzere güvenle kullanılabilir. Morarma ve hassasiyet oluşma ihtimali yüksektir.

Penil protez : Genellikle çıkarılabilir, bu cihazlar bir ereksiyon simüle etmek için penise cerrahi olarak yerleştirilir.

Hormon replasmanı : Testosteron tedavisi genellikle sadece düşük testosteron seviyelerine neden olan tıbbi durumları olan erkeklere sunulur.

Şok Dalga Tedavisi: Günümüzün en etkili, hızlı, yan etkisiz ve kalıcı en iyi tedavisidir. Renova Sistem şok dalga terapisi ile etkili ve güvenli tedavi için bizimle iletişime geçin.

Diğer yazılarımıza ulaşabilmek için tıklayınız.

Sertleşme Sorunu Tedaviyi Geciktirmek Sorunu Daha Kötü Hale Getirebilir

Ereksiyon Sorunu Nedenleri , Etkili Tedavisi ve Doğal Tedavisi